Guild Wars 2 Türkiye

Orjinalini görmek için tıklayınız: GW2 Değerlendirme
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Selamlar,

GW2'yi yeterli süredir oynuyorum. Aşağıda oyunla ilgili tecrübelerim ve değerlendirmelerim bulunuyor. Yanlışım varsa affola 

PVP
Özellikle pvp severim. 3 sezon önce r32 ile ruthless legend oldum. sonraki sezonlar r82 ve r65. Oyuna öyle bir sistem (sistem demeye dilim varmıyor ama) kurmuşlar ki asla ama asla sürekli kazanmanıza izin vermiyor. 3-4 oyun kazandıysanız vay halinize ne kadar pvp bilmez, laf dinlemez varsa doluyor takıma. PVP şampiyonları bile sadece gerektiği yani oyunun dikte ettiği kadar oynayıp bırakıyor. Onlarda bile 40 lost oluyor akıl alacak iş değil. Farmcıdan geçilmiyor 375wins 360losses. Adam gidip svanire ölüyor sana pvp öğretmeye çalışıyor. Kardeşim far'a gitme artık senin class'a midde ihtiyacımız var diyorsun who cares diyor Smile Anlayacağınız eğlenmek bir yana sinir sahibi olmak için yapılmış gibi. 

Oyunun geneli gibi hiçbir getirisi olmayan bu mod için mapte yazsan iyi olanlar "eğlenmek için" diyor. Cins olanlar "yürü git oynama o zaman" diyip ya sev ya terket sorgulama konuşma diyen fanboylardan oluşuyor. PvP'ye girip bu heriflerle bu oyunlarla karşılaşıp eğlenen varsa mazoşist derim. Ha sen niye oynadın derseniz dediğim gibi pvp severim ve hırs yaptım. Sinir ola ola yapılabilecekleri tamamladım. 100 oyunda anca 2 tanesinde zevk almışımdır.

Takım kurayım desen öyle bir mod yok. Eskiden varmış ama o da ayrışmış, sonra birleştirmişler bu saçma mm yazılımı ile patlamış tabi. En sonunda beceremedik diye kaldırmışlar.

Que süreleri inanılmaz uzun. Yani burayı farmlayanları gerçekten anlayamıyorum. 1.5dk ortalama que time diyor. 6dk da anca geliyor. 2dk beyefendiler ready tıklamadığı için bekliyorsun. 10-12dk da oyun sürüyor desen 1-2 pvp çok zaman alıyor. Üstüne bir de bu kanser heriflerden takım olmuşsa..

Class dengesizliği illaki var, her oyunda var. Ama burada uçlarda diyemem. Yani X bir karakter imkan ihtimal yok Y karakteri kesemez gibi bir durum yok. Ama rezalet mm ve karakteri değiştirmeyip aynı gereksiz class'tan stacklayan cinsler yüzünden bu farklar fazlasıyla hissediliyor.

Oyunun geneli için downmode güzel ve farklı ama PVP için tam bir rezalet. 2v1 noktayı tutmayı çalışıyorum, zaten dezavantajlıyım bir şekilde kite mite adamı indirmişim diğeri rezliyor. Ortada adama focuslanıyorsun fb anında geri kaldırıyor, necro rezlerinden bahsetmeye gerek yok. Üstüne üstlük PVE'deki gibi bir limitte yok, aynı adamı istersen 10 kere downmode'a sok yine rezliyorlar.. Hayatımda gördüğüm en saçma PVP olayı kesinlikle budur. Ya komple kalkmalı ya da 1 hak tanınmalı. İkinci kez inersen ölürsün şeklinde

WVWVW
Bu kısma open world pvp olarak bakıyorum. Pek çok oyun oynadım, çok saçma şeyler gördüm ama hayatımda bu kadar manasız bu kadar anlamsız bir oyun modu görmedim.

Öncelikle yaptıklarının hiçbir anlamı yok. İstediğin kadar kale tower al eee? Getirisi hiç birşey. Alınması çok kolay. Bu mod baştan aşağıya 100 kişinin bir yerden bir yere koşturup tüm skillerini sallamasından başka birşey değil. 3-5 kişi buldum pvpden roam atalım dedik camp'e bile gitsek min 20kişi üstünden geçiyor. Classmış armormuş powermış hiçbir anlamı yok. 

Kalabalığın içinde koşuşturup, anlamsızca skill sallayıp, çar çöp loot almaktan keyif alıyorsanız zevkler ve renkler derim.

WvW Rank diye bir şey var. 1600 küsür benimki hepsi full. 10k ya kadar gidiyor ama fulledikten sonra hiçbir anlamı yok. Anca diğer oyunculara senin ne kadar çok oradan oraya koşturup skill salladığını gösteriyor.

En kötüsü boş bir serverda ya da sizden çok daha kalabalık bir servera karşıysanız zaten hiç girilmiyor. 3-5 tane adam spawn pointta takılıyor. kafanı kaldırıp camp falan alayım desen sanki 10k gold veriyormuşsun gibi 100tane adam seni ölümüne kovalıyor..

PVE
Aslında PVE'si kötü değil. Ancak oyunun genel manasızlığı burayı da vuruyor.

Baktığınız zaman world boss'lardan dungeonlara raidlerden map eventlerine kadar bir dünya şey var. Ama hiçbirinin bir amacı yok. Yani oyunda armor weapon düşürmek, geliştirmek, gw1'deki gibi zor ve farklı traitlere uğraşmak gibi konular olmadığı için herşeyi sadece yapmış olmak için yapıyorsunuz. E bir süre sonra da aynı şeyleri koskoca bir hiç için defalarca kez yapmakta insana aptal gibi hissettiriyor.

Dungeon : Kimse dungeon atmıyor. Neden atsınlar ki? Armor weapon vs 1g trading postta, uğraşmaya değmez. Skin için desen onları sallayan yok zaten. Ha çok mu hoşuna gitti pvp'de wvw'de trackleri var. Ya da kısa bir süre yapıp istediğini alırsın. Sonra bir daha dönüp bakmazsın.

World Boss : Sadece tequatl ve triple trouble'ın boss'a özel loot'u var sanırım. Günde 1 kez şansınız var diğerlerinde o chest gelmiyor. Bu kadar oynadım, neredeyse her gün gidip anlamsızca dragonun tırnağına dps yaptım. 1 kez bile düşmedi. Son gün teq hoard çıktı. Bir boşluğa düştüm Smile Eee dedim şimdi ne yapıcam? Düşen de bir şeye yaramıyor zaten tüm setim ascended o da sıradan bir asc weapon.. Anlayacağınız yine hiç birşey için aynı bossları komik şekilde öldürüyorsunuz. 1-2-3-5-10-100-1000. Bundan ne zevk alınır bilemedim.

Raid : Oyunun son eklenen ve en iyi-zor modu sanırım. Zor dediğime bakmayın, bunu sadece diğer modlara göre söylüyorum. GW2 oyuncuları genel olarak umursamaz ve afedersiniz yeteneksiz olduğu için bu mod onlara çok zor geliyor. Günlerce deneyip, milleti spesifik bir sete şart koşup hala daha beceremeyenler baya fazla. Wing 1-2 tamamladım, 3den 1 tane tamamladım. 4 ve 5ten ise sırf meraktan bir göreyim ama uğraşasım yok diye satın aldım 40-90 mystic coins arası. Evet raid satıyorlar Smile Milletin güya mutlaka bu setle oynamalısın, mutlaka şu şu class'lardan şu kadar olmalı diyip bir türlü beceremedikleri Dhuum'un challenge modunu 7-8 kişi tamamlıyorlar. Benle birlikte satın alan 1 kişi daha vardı. siz takılın gidin şurada ölün vs dediler temizlediler. Youtube'da ararsanız 5 guardian falan w1 bitirinler var Smile) Anlayacağınız burası da öyle aham şaham bir mod değil.

Ha yaptın da ne oldu derseniz tabi ki birşey olmadı. GW2 genel olarak her modda böyle. Oradan aldığın da ascended craftladığın da ascended, legendary dedikleri de ascended statı.

İlk kez tamamladıysanız sevinirsiniz. 2nci oldu be dersiniz. 3ncüde bu sıktı başka bossa mı bakalım olur. Hepsini yapabilirsen yukarıda anlattıklarım gibi satma yoluna gidersin..

Fractal : PVE'de en çok sevdiğim yer diyebilirim. Hem getiri olarak hem de dungeon vari yapısıyla oynattırıyor. Ama gelgelelim daily işe yarıyor. Yani o 4 taneden sonra kimse yapmıyor haklı olarak. 

Burayla ilgili şöyle garip bir ikilem var. Getirisi olan t4 fractalları yapabilmen için full ascended setin ve 150 agony resist olması gerekli. Peki bu fractalı niye yapıyorsun? Ascended chest için. Ama bunu yapmak için benden ascended set istiyorsun :/ Ben zaten tamamladıysam ne işim var burada. Loot deseniz o da eskisi gibi değil çok zamandır. 40yılda bir anca glove boot falan çıkıyor. Onu da parçalıyorsun vision crystal veriyor Smile)

Guild'lerin gerçekten hiç ama hiçbir amacı yok. Bütün mmorpglerde guild oyunun merkez parçalarındandır. Çok büyük eksiklik.

Map chatten bir oyun soruyorsun nasıl diye mesela BDO ya da AION diyelim hemen yapıştırıyorlar full grind, P2W, no lifer game. Bunları diyenlere bakıyorum 30-35k achi points yapmış ya da üstlerinde full gem store skinleri. E madem sen bu kadar gameplay ile content tamamlayıp o kadar para verip işe yaramaz skin alabiliyorsan o oyunlar niye rahatsız ediyor? En azından onlar bir amaç için, getirisi var. Bir ara bir yerde okumuştum hatırlayamadım şimdi. İnanılmaz derecede yüksek gem satıyormuş anet.. akıl alacak iş değil.

Oyuncu sayısı yok denecek kadar az. Evet prime time zamanlarında dolu ama akşam 7-8-9 gibi yapacak hiçbir işiniz, aileniz vs yoksa.. Bana göre oyun boş vaktinde oynanır. Uykun kaçar, tatildesindir, boş kalmış ya da sıkılmışsındır o zaman oynanır. Ya da hardcore'larda bir saat belirler o saatlerde toplanırsın. Buraya gece girsen boş gündüz girsen boş. Anca prime time. Ama sorsan tüm dünyada oynanan global oyun. Bu kadar globalse, bu kadar oyuncusu varsa, onca saat farklılıklarına göre her daim dolu olması lazım.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Özetle oyun gerçekten her anlamda manasız. Pek çok şeyi, pek çok kez hiçbir şey için yapıyorsunuz. Diyorsanız ki ben öyle bir oyun arıyorum ki 5-6 ay girmesem bile döndüğüm karakterim zayıflamış olmasın, oyuna gireyim 1-2 saat takılayım, pvp'de sinir olayım, wvw'de koşuşturup skill atayım, aynı boss'u 1250nci kez aynı şekilde öldüreyim o zaman tam sizlik bir oyun.

Oyunda laf söyleyemeyeceğim 2 konu var.

1) Gameplay. Gerçekten core yazılım bu konuda harika. Karakterin akışı, duraksama olmaması, target sistemi herşey müthiş.
2) Support. Geri dönüşler çok kısa ve her zaman yardımcı oluyorlar. Çok saçma birşey de isteseniz illa ki bir yolu varsa yapıyorlar.

Açıkcası yeni bir oyun arayışındayım. Artık gw2'ye dayanamıyorum Sad Hiç açasım gelmiyor. Sanırım burada da çok bir topluluk yok ama mevcutlar bana bir oyun önerebilirse minettar olurum. Black Desert Online'ı araştırdım, izledim. Yapı olarak tam aradığım tarzda diyebilirim ama şu non target olayına sinir oluyorum. BDO mantığında ama non target olmayan oyun önerilerinizi bekliyorum.
Bdo bildiğin üzere sürekli karakterini geliştirebildiğin bir oyun, level meslek ilerletmek yarış gibi birşey.
Dedikleri gibi p2w bir içeriği yok aslında. Gerçek para ile alınan bufflar aslında oldukça minik, sadece kananlar alıyor.
Tabi enerji muhabbeti biraz değiştiriyor işi ama oda küçük sayılır.

Eso yüksek miktarda içeriğe sahip olmasına karşın düzenli oynadığın sürece bir yerden sonra gw2 de olduğu gibi sonuna ulaşacaksındır.
Gw2 den uzun sürer tabi.

Warframe Tamamen bedava ve tam anlamıyla herşeye ücretsiz(farm) yada 50lira karşılığı erişebiliyorsun
Third person shooter oyunu. Oldukça hareketli bir sistemi var. Benim ortalama 400 saatim var bu oyunda, Güzeldir gerçekten.
PvP olmasına karşın PvE ile ön plana çıkıyor.

Trove arada bir gir oyna tarzı bir oyun. çeşitlilik katıyor ve hiçbir oyun modu seni belirli bir süre için alıkoymuyor, İstediğin an gir istediğinde çık.

Dauntless yeni çıkmış olmasından dolayı çok fazla içeriği olmasada tekrarlanabilirliği yüksek bir oyun.
Boss savaşlarından ibaret olmasına karşın çok çeşitli bosslar ve mekanikler olmasından dolayı kendini oynatıyor.

Bunlar dışında Offline oyunlardan darksiders,Borderlands,Fable,Overlord,Bioshock infinite,Dragon age,Witcher gibi birkaç kaliteli oyun tavsiye edebilirim.

Gelecek oyunlar arasında anthem,ashes of creation,AIR ascent infinite realm,star citizen(ömrümüz yeterse) gibi birkaç oyunu bekliyorum.

Bunlar benim oynadığım ve oynayacağım oyunlar.Umarım boş zamanını değerlendirebilecek birşey bulabilirsin, Yeni birşey bulursan bize geri dönüş yaparsın Smile
Pvpde sürekli kazanmak istiyorsan ki cok zor 10 da 8 yapabilmek bile cok iyi basarı, takım kuracaksın ki low playerlarla ugrasmamak icin.
Hicbir getirisi olmayan dedigin modda gold kasabilirsin, rank kasabilirsin, ascended dahil olmak üzere item kasabilirsin, ancak reward chestlerle acılacak skinler kasabilirsin, daha ne olsun? Hatta kastıgın goldlarla gem alıp item alabilrsin ya da illegal olarak satabilirsin. Hem zevk alarak oynucan hem para kazanıcan, harbiden daha ne OLSUN?
Ayrıca bende yılların mmo cusu olarak pvp olarak bu kadar iyi bir oyun görmedim, sırf pvp si icin oynanır. Bu kadar akıskan, klass dengesinin iyi oldugu
WvWvW icinse hak veriyorum benide pek sarmıyor knight online nın andreamı gibi yapabilseler tadından yenmez.
Gw2 nin PVE mantıgı Story dir. İtem düsürmek falan cokda degil hic önemli degildir, en yüksek statı veren ascendedlerdir, e onlarıda yapmanın binbir kolay yolu var. Gw2 de PVE icin asıl amac story dir. Pve itemlerini tamamladıktan sonra 3 sey yapılır. Story, item skin, gold farm.. Diger oyunda buna ek olarak item farmda vardır baskada bir artısı yoktur.. İtem farm tek eksik yanıdır ama benim gibiler icin en güzel yanıdır. Oyuna 2 ay girmesem bile kimseden mücadele olarak geri kalmam ama gold , story ve skin olarak geride kalırım. Gw2 PVE sırf muhtesem story icin oynarım. Belli süre sonra hikaye bitiyor deniliyor, hikayesi bitmeyen bir oyun var mı? Hikayesini bitirirsin, bitince skin kasarsın gold kasarsın ya da alt f4 cekip gidip dısarıda gezersin.. Yeni hikaye gelince tekrar oynarsın.. Herseyde geçerlidir bu. Bitmeyen film var mı, bitmeyen kitap var mı, bitmeyen dizi var mı? Hayat bile birgün biter kardeş, bırakta Gw2 de bitsin Smile
GW2'yi Türk guildlerinde oynayıp hiçbir communitynin parçası olamazsan oyundan ne anlarsın sorusuna cevap niteliğinde yazı olmuş tebrik ederim kardeşim. 1600 WvW rank kasıp ne işime yarayacak diyorsan bu modu hiçbir şart kabul etmeden open squadlarda sadece commander takip edip 1111111 spamleyerek oynadığına eminim Sad

Raid hakkında yazdığın kısımlar tam bir Türk communitysinin özeti be abi. Kestim diye övündüğün wingler 2015'te çıktı, her haltı ezberlendi, sarı itemları bırak yeşil itemlarla bile rahat dönülebiliyor. En son raid yapıyoruz diye böbürlenen bir Türk topluluğu gördüğümde birkaç saat boyunca Mursaat'ta wipe yemiştik. Mursaat dediğimiz boss dps golemi olarak görülen bir şey. Puglarda herkes carrylenmeye alıştığı için mekanik ya da yöntem bilen yoktu. 

Yani genel olarak oyunun her modunda puglarda carrylenmeye alışkın, mekanik bilmeyen bir communitymiz var. Bu yüzden uzun süreli olan, yeni çıkan şeyleri yapmaya çalışan, LFG açmayan, 10'u da Türk bir statik raid grubu yok. Bu yüzden boşa level kasılmış, bir sürü üyesi olan ama hiçbir şey yapamayan Türk guildi kaynıyor oyun. 

GW2 değerlendirmenden üzücü bir Türk community değerlendirmesi çıkardım ben de. Sevgiler.
Mesagi yeni gördüm ve Titana tamamen katiliyorum.

Gw2 de 12 bin saatim var 27k ap ve 2 tane legendary armor set (wvw+ pve) + aurora + 11 tane legendary weapon var+ 3 tane legendary backpiece (Fractal+wvw+PvP)

gw2 bugune kadar oynama sebebim payment model. Zevk verdiginden degildir.
Gw2 diger oyunlara göre ucuz.
Raid bilene 10 kisiden 6 kisi ile bitirebilmek icin yeterli oldugu halde cok zor diyebilen bir communityden ne bekleyebilirm zaten,ve bunlarin sesine kulak veren Anetten.
Su an Warframe buldum kendime ve acikcasi bu kadar zevk veren ve ayni zamanda f2p olupta 5 kurus ödemeden herseyi eldeedebilicen bir MMO görmedim Warframe gibisinden.

Titan PvP den sevk aldigina göre izah edim. Gw2 ilk ciktiginda gw1den ve diger oyundan gelen professional oyuncular vardi (bunlardan biride bendim). Ne yazikki Anet PvP turnuvalarina katilabilmek icin gemstordan ticket alma zorunlulugunu koydu. Pvp oyunculari bunu kabul etmedi ve gw2 terk ettiler. Bu para hirsi olmasaydi belkide gw2nin pvpsi birseye benzeyebilirdi.

Ayni zamanda ise causual PvE playerler icin bir pvp zemini hazirlayip gw2 nin pvpsini pve benzer bir sekle getirdiler. Bu sayede causual pve ciler bak bende pvp yapabiliyorum diyebilicek Divison systeminde yeterince zaman harcadiktan sonra belkide üstseviyelere gelebilicekti. Ama asil amac causual pve oyunculara bir pvp zemini hazirlamak ve onlara gemstorlardan satis yapmakti. gercek pvp oyunculari icin ne pvp nede wvw bir zemindir.

Saygilar ile Deaths
(04-12-2018, 12:01 AM)Deaths Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Gw2 de 12 bin saatim var 27k ap ve 2 tane legendary armor set (wvw+ pve) + aurora + 11 tane legendary weapon var+ 3 tane legendary backpiece (Fractal+wvw+PvP)

Sana zevk vermeyen birseye 12k+ saat mi harcadin? Muazzam, ve neden?
(04-12-2018, 04:59 PM)Spin Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(04-12-2018, 12:01 AM)Deaths Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Gw2 de 12 bin saatim var 27k ap ve 2 tane legendary armor set (wvw+ pve) + aurora + 11 tane legendary weapon var+ 3 tane legendary backpiece (Fractal+wvw+PvP)

Sana zevk vermeyen birseye 12k+ saat mi harcadin? Muazzam, ve neden?

Gw1 den kalinti bir ümit ve ayni zamanda bir hirs.

Gw2 geldiginde oyun betadan farkli degildi, ama bunlari sende biliyorsun. Gw1 kalma bir ümit ile 3 yil boyunca oyuna sans tanidim. 9000 saaten sonra. Hot paketi cikti ve ümitlerim kirildi. 1000 saat hot paketini oynadiktan sonra 1 yil ara verdim. Pof paketiyle beraber mountlar gelince 2000 saatde mountler ile mesgul oldum. Bu son 3000 saat ise sadece hirs nedeniyle. 9000 saat ümit 3000 saat hirs.

Ama sunu ögrendim. Hicbirzaman bir oyunu birdaha beta seklinde piyasaya sürerlerse el sürmem. Hem Diablo 3 de elim yandi hemde guild wars2 de. Ikiside sonucta oynalicak sekle geldiysede bunca zaman harcamaya deymez.

Gw2 icin ümit icinde harcadigim para 1000 euroyu gecmistir. Sirf Anete destek amacli. Ama birdaha asla. 6 yil sonra oyun yerine oturduktan sonra alirim 2 paketide 25 euroya keyfimle oynarim.

Warframe 5 yillik bir oyun. Warframe ilk piyasaya sürüldügünde gw2nin ilk piyasayasürülmesinden farki yoktu. 5 yil sonra warframe cok zevk verici bir oyun olmus.

Belki gw2de yeni oyuncular icin zevklidir, benim icin warframe zevk verdigi gibi. Ama gw2de harcadigim zaman ve ayni zamanda paralari yaziklar olsun derim ancak.

6 yil Anet oyuncak oynadi bizim ile. PRleri ile daima ümitlendirdi ondan sonra bizi yüz üstü birakti. Diablo 3 ve Diablo Immortaldan farki yok Anetin bizim ile yaptiklari.

Dedim gibi bir oyun yerine oturduktan sonra alirim keyif ile oynarim. Ama birdaha kendimi ümitlendirip oyuncak oynatmam ve Anete verdigim destegide vermem artik.

Su an Destiny 2 de aynisini yapiyor. Adamlar beta seklinde olan bir oyunu her 3 ayda 50 eulouk paket ile bize finans ettiriyorlar. 3 yil sonra alirim tüm paketi 25 euroya simdiki cektigim eziyetler yerine zevkimle oynarim destiny 2 yi.

Selamlar ile